سوپرکروز سیستم رانندگی هوشمند کادیلاک

مهندس اشکان معصومی۱۳۹۸/۰۲/۳۱ ۰۵:۵۳:۳۳ 0

  سیستم سوپرکروز(Super Cruise) در حقیقت سیستم کنترل سرعت پیشرفته و تطبیق پذیری است که در هر سرعتی قادر به کنترل سرعت خودرو است و با استفاده از دوربین‌های ویژه و سنسورهای مافوق صوت و راداری، خودرو را بدون دخالت دست راننده روی خط وسط جاده حفظ می‌کند و به صورت خودکار عملکرد فرمان و ترمز خودرو را تحت اختیار می‌گیرد. در این حالت راننده می‌تواند با اعتماد به این سیستم هوشمند، دست‌های خود را جمع کرده و اموری مثل دور زدن و یا ترمز گرفتن را به خودرو بسپارد.

به گزارش پایگاه خبری سبقت آزاد، این سیستم برای رانندگی در بزرگراه‌ها، چه در ترافیک‌های روان و چه در ترافیک‌های سپر به سپر کاربرد دارد. این روزها تعدادی از محققین و مهندسین شرکت جنرال موتورز در حال تست جاده سیستم رانندگی خودکار یا بدون دست سوپرکروز هستند تا شاید رانندگی‌های خسته کننده در جاده‌ها کمی ‌راحت‌تر گردد. این سیستم که قرار است بر روی خودروهای کادیلاک نصب شده و مورد استفاده رانندگان این خودرو قرار گیرد، توانایی فرمان‌پذیری اتوماتیک، ترمزگیری خودکار، سیستم شناسایی خطوط کنار جاده و سیستم هوشمند حفظ حرکت خودرو را تحت هر شرایطی به عهده می‌گیرد.

سوپرکروز سیستم رانندگی هوشمند کادیلاک

عملکرد سیستم سوپرکروز در حقیقت ترکیبی از سنسورهای مافوق صوت، سنسورهای راداری، دوربین‌ها و اطلاعات سیستم مکان یاب جهانی است و بدیهی است که هرکدام از اطلاعات و یا داده‌ها توسط این سیستم‌ها جمع آوری نگردند، راننده خود ناچار به رانندگی وکنترل فرمان خودرو می‌شود. هر چند که اصول اولیه این تکنولوژی جدید قبلاً در خودروهای کادیلاک ای.تی.اس و ایکس.تی.اس به عنوان پکیج کمکی راننده به کار گرفته شدند. با معرفی این سیستم در نمایشگاه خودروهای بدون راننده در دیترویت ایالات متحده آمریکا، آقای گری اسمیت معاون اجرایی آزمایشگاه‌های علمی ‌حوزه آمریکای شمالی کمپانی جنرال موتورز، در خصوص این سیستم می‌گوید: «سیستم سوپرکروز امسال زودتر از موعد مقرر به نمایش عمومی ‌گذاشته شد و این سیستم چیزی است که در آینده‌ای نزدیک توسط ما معرفی خواهد گردید». سیستم سوپرکروز نه تنها پدال‌های گاز و ترمز را تحت کنترل خود در می‌آورد، بلکه سیستم فرمان‌پذیری خودرو را کنترل می‌کند و به راننده این امکان را می‌دهد که دست خود را از فرمان رها کند. به علاوه این سیستم شامل نگه داشتن مسیر حرکت خودرو در وسط جاده است که به همراه سیستم کروزکنترل یا کنترل سرعت، فاصله مناسب خودرو را از خودروهای جلوی آن حفظ می‌کند.

سوپرکروز سیستم رانندگی هوشمند کادیلاک

سیستم حفظ مسیر خودرو در وسط جاده از همان تکنولوژی استفاده می‌کند که تا به حال در سیستم‌های تصحیح خروج از خط وسط جاده و در برندهای لوکس متعددی به کار گرفته می‌شد. در این نوع سیستم‌ها، در صورت خروج خودرو از خطوط کنار جاده، فرمان به صورت خودکار خودرو را به وسط جاده برمی‌گرداند و به صورت مداوم این کار را تکرار می‌کند تا زمانی که خودرو در بین دو خط جاده قرار گیرد.
این سیستم در شرکت جنرال موتورز به عنوان ترکیب سنسورها نامیده می‌شود که در آن مجموع اطلاعات از دوربین‌ها، سنسورهای راداری و سنسورهای مافوق صوت جمع می‌شوند و به راننده خودرو تصویر کاملی از آنچه که در اطراف آن می‌گذرد، نشان می‌دهند. این خاصیت توانایی خودرو را در جهت تشخیص و پاسخ به خطرات افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که خودرو از یک راننده، سریع‌تر و دقیق‌تر به موقعیت‌های مختلف پاسخ دهد و راننده را در جریان اتفاقات مهم قرار خواهد داد. سیستم سوپرکروز اولین سیستم ارائه شده رانندگی بدون دست در ایالات متحده آمریکا است.

سوپرکروز سیستم رانندگی هوشمند کادیلاک

این سیستم گام بعدی را به سمت تقویت رانندگی الکترونیکی ارائه می‌کند که شامل ویژگی‌های زیر است:

  • رانندگی بدون پاها: این سیستم توسط کروزکنترل هوشمند و تطبیق پذیر به صورت مستمر پدال ترمز و گاز را کنترل می‌کند.
  • رانندگی بدون دست‌ها: این سیستم، سیستم حفظ خودرو در بین خطوط را به سیستم کروزکنترل می‌افزاید و باعث می‌شود که خودرو به صورت مستمر در مسیر حرکت خود باقی بماند.
  • رانندگی با چشمان بسته: خودرو به صورت خودکار، از نقطه‌ای به نقطه دیگر حرکت می‌کند، در حالی که از برخورد به موانع یا عابرین پیاده اجتناب نموده و سریعاً به کلیه علائم ایمنی عکس العمل نشان می‌دهد.
  • بدون حضور راننده و سرنشین: خودرو می‌تواند توسط این سیستم به مقصدی از پیش تعیین شده حرکت کند، بدون اینکه راننده یا سرنشین دیگری در آن حضور داشته باشد.

سوپرکروز سیستم رانندگی هوشمند کادیلاک

مدیر برنامه‌های کمکی راننده در مرکز تحقیقات مرسدس بنز در آمریکای شمالی، آقای لوکا دلگروسی، اعتقاد دارد که سیستمی‌ مانند سوپرکروز نمی‌تواند در کشور آلمان گواهی فروش را دریافت کند. هر چند که به نظر می‌رسد در ایالات متحده آمریکا سیستم کروزکنترل تطبیق پذیر و پیشرفته‌ای که نیاز خودرو به فرمان دادن راننده را برطرف می‌کند توسط رانندگانی که مسیرهای طولانی را طی می‌نمایند و یا در سفرهای بین ایالتی بیشتر از 12 ساعت در روز رانندگی می‌کنند، با استقبال بی‌نظیری مواجه گردد. آیا کادیلاک در ارائه سیستم‌های ایمنی خودرو می‌تواند از مرسدس بنز پیش بیفتد؟ پاسخ به این سئوال تنها نیازمند گذر زمان است. سیستم سوپرکروز قرار است حداکثر تا دوسال آینده بر روی محصولات لوکس کادیلاک نصب گردد. قبلاً سیستمی‌جدید تحت عنوان برنامه کمکی راننده بر روی سدان ATS و XTS کادیلاک نصب شده بود که توسط مجموعه‌ای از سنسورها، موانع جلو و عقب خودرو را شناسایی می‌نمود و از بروز تصادفات جلوگیری می‌کرد. بنا به اعلام مدیران ارشد کمپانی کادیلاک، این خودروهای لوکس همچنین دارای سیستم‌های ایمنی پیشرفته دیگری از قبیل سیستم هشدار خروج از جاده، سیستم نمایش اطلاعات ضروری خودرو روی شیشه جلو، سیستم هشدار نقاط کور در آینه خودرو و سیستم ترمزگیری خودکار هستند. تکنولوژی اکثر این سیستم‌ها، پایه و زیربنای سیستم کروزکنترل را شکل می‌دهد که مسئولیت و پاسخگویی بیشتری به خودرو می‌دهد. همچنین توسعه سیستم ساده هشدار خروج از جاده به سیستم پیشرفته تنظیم اتوماتیک حرکت خودرو در وسط جاده و بین خطوط، مرحله بعدی پروژه بوده است. مدل‌های آینده خودروهای کادیلاک دارای دوربین‌هایی خواهند بود که توانایی تشخیص علائم رانندگی را در جاده دارند و به علاوه دارای سیستم GPS هستند تا پیچ‌ها و موانع جاده را تشخیص دهد و سرعت خودرو بنا به شرایط جاده تنظیم گردد.

سوپرکروز سیستم رانندگی هوشمند کادیلاک

هر چند که این سیستم ممکن است در هنگام هوای بارانی و یا مه آلود که علائم رانندگی واضح نیستند، فعال نگردد و کار نکند. ترکیب این سیستم‌ها با سیستم‌های حرکت هوشمند خودرو در وسط جاده و ترمزگیری اتوماتیک باعث می‌شود که سفرهای درون بزرگراه کاملاً توسط خود خودرو کنترل شوند و نیازی به دخالت راننده در هدایت خودرو نباشد. طبق ادعای کمپانی جنرال موتورز این سیستم تا حد زیادی فشار کاری راننده را سبک می‌کند؛ هر چند که بسیاری از منتقدین اینگونه سیستم‌ها اعتقاد دارند که هرگز رانندگی را به چشم کاری سنگین و طاقت فرسا نگاه نمی‌کنند و از رانندگی لذت فراوانی می‌برند اما ممکن است خریداران خودروهای لوکس، رانندگی را به عنوان کاری خسته کننده و خشن در نظر داشته باشند. همانطور که قبلاً شنیده‌ایم یا خوانده‌ایم، کادیلاک اولین سازنده خودروهای لوکس نبوده که از این تکنولوژی استفاده نموده است و می‌دانیم که در حال حاضر کمپانی مرسدس بنز در بسیاری خودروهای تولیدی خود از دوربین‌ها، سنسورها، رادار و GPS استفاده می‌نماید ولی کمپانی جنرال موتورز اعلام نموده که خودروهای خود کنترل در بزرگراه‌ها تا اواسط این دهه در دسترس مشتریان خواهند بود.

   

 favorite_border 4
loyalty 
اولین دیدگاه را شما بنویسید :)
لطفا کد را در کادر وارد نمایید
عناوین مرتبط با این مطلب
پربازدیدترین ها
grade بی‌ام‌و M8 مدل 2020، بازگشت شکوهمندانه سری هشت باوارایی پس از 20 سال
grade پژو 2008 مدل 2020 با چهره‌ای جدید معرفی شد
grade نرخ جدید معاینه فنی خودروها تایید شد
grade شرایط جدید فروش اعتباری ایران خودرو
grade برنامه فیات برای تولید خودروی سواری در ایران
grade امکان تولید تندر 90 با موتور 206
grade ویژگی‌های نیسان آلتیمای 2020
grade همه چیز درباره سیستم ترمز EBD و عملکرد آن
grade سیستم پرداخت آنلاین و ایمن از داخل خودروها
grade مرسدس AMG GT R با تیونر G-Power، جذاب‌تر و قدرتمندتر از گذشته
grade لاستیک‌های تولید داخل گران شد; با مجوز یا بدون مجوز؟
grade آخرین وضعیت واردات خودروهای هیبریدی
grade دستور جهانگیری برای قیمت‌گذاری خودرو به کجا رسید؟
grade ابرخودرو لامبورگینی برای دشت و بیابان
grade طرح همراهی در تولید کرمان موتور از 10 تیرماه آغاز می شود
grade 50 دستگاه از نسخه V8 تورفئو لوانته توسط مازراتی عرضه می‌شود
grade واگذاری دو خودروساز بزرگ به بخش خصوصی آغاز شد
grade ممنوعیت تعیین قیمت روزانه فروش‌های فوری خودروسازان
grade پاسخ مثبت جهانگیری به سازمان بازرسی برای قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت
grade نیسان مورانو 2019، کراس‌اووری شیک و جذاب
grade تجربه رانندگی با تویوتا کمری GL 2007، میانسال محبوب ژاپنی
grade بررسی بی‌ام‌و M4 GTS مدل 2016 تیونینگ شده
grade دوج رم 3500 مدل 2019، وانت غول پیکر یک تنی
grade داج چارجر اسطوره‌ای در تاریخچه خودروهای ماسل
grade بهترین خودروهای 2019 که کمتر از 40.000 دلار قیمت دارند
grade بهترین خودروهای جهان در بزرگترین درگ جهان
grade سوپر اسپرت SCG003 Stradale محصول800 اسب بخاری یک کارگردان سینما
grade تجربه رانندگی با چهارچرخه اسپرت برقی Kyburz eRod
grade سریعترین خودروی کارتینگ جهان Daymak Blast C5
grade بی‌ام‌و M8 مدل 2020، بازگشت شکوهمندانه سری هشت باوارایی پس از 20 سال
grade پژو 2008 مدل 2020 با چهره‌ای جدید معرفی شد
grade قانون بچه مثبت‌ها و بچه زرنگ‌ها
grade آیا ال90 با مشخصات فنی جدید طرفدار دارد؟
grade اسکوتر سه چرخه پلاگین هیبرید پژو
grade خودروی همه جاروی آفرود Can-Am Maverick X3 Max
grade نمایش کلاسیک‌های خاص در برج میلاد تهران به مناسبت ماه مبارک رمضان
grade سوپراسپرت هیبریدی 1150 اسب بخاری آریا FXE
grade گردهمایی سیتروئن سواران در پاریس در 100 سالگی سیتروئن
grade شرایط پیش فروش دنا پلاس اتوماتیک به مناسبت عید فطر + مشخصات فنی و تجهیزات
grade نحوه پرداخت عوارض آزادراه ها به صورت الکترونیکی اعلام شد
grade معرفی پیکاپ ریچ و وانت پادرا زامیاد
grade آشنایی با لادا ایکس‌ ری، جانشین احتمالی رنو ساندرو
grade فیلم دیدار با هنتنگ و فوتون عظیم خودرو در خط تولید بروجرد
grade مشخصات فنی Ec5 موتور جدید ایران خودرو و پژو 301 مونتاژ داخل + فیلم
grade فیلم معرفی سایپا رهام خودرو جدید سایپا
grade تشخیص نوع و برند خودرو فقط با لمس کردن
grade برلیانس H230 پارس خودرو به 4 ستاره کیفیت دست یافت
grade کادیلاک XT6 2020، شاسی بلند لوکس آمریکایی
grade نسل جدید تویوتا سوپرا 2020 پس از 17 سال رونمایی شد
grade از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است؟
grade همتا؛ طرح خوب رجیستری، اجرای افتضاح
grade معرفی و مشخصات فنی ساینا برقی
grade بهترین جلوپنجره‌های صنعت خودرو
grade فورد موستانگ شلبی GT500 2020، جدیدترین نسل محبوب‌ترین عضلانی تاریخ
grade برخی از دلايل زياد استارت خوردن خودرو
grade اولین خودروی هنتنگ X7 روی خط مونتاژ رفت
grade نگاهی به بوگاتی La Voiture Noire، گران‌ترین محصول جدید تاریخ صنعت خودرو
grade مرسدس بنز CLA 2020، اسپرت جذاب اشتوتگارتی
grade کانسپت لکسوس LC کانورتیبل 2019، کانسپتی معمولی و ساده